Avalon » Twórcy » Orson Scott Card

Orson Scott Card

Biografia

Data urodzenia:
1951-08-24
Miejsce urodzenia:
Richland w stanie Washing
Biografia
Chociaż do tej pory napisał ponad 50 powieści i 70 opowiadań, w tym o tematyce społecznej, historycznej i religijnej, Orson Scott Card jest znany przede wszystkim jako pisarz science-fiction. Ponadto często udziela się jako krytyk (literacki i filmowy), aktywista polityczny, mówca i nauczyciel. Stosunkowo niedawno zaczął działać także na gruncie komiksowym.
Orson Scott CardCard-pisarz jest najlepiej znany jako twórca Sagi o Enderze i Sagi Cienia. Za pierwsze dwie części, "Gra Endera" i "Mówca umarłych", jako jedyny autor w historii dwa lata pod rząd zgarnął nagrody Hugo i Nebula. Powieści mają już miano kultowych, a "Gra Endera", chociaż jej bohaterem jest dziecko, znalazła wielu wiernych odbiorców w każdej grupie wiekowej. Ze względu na ukazane w niej mechanizmy powstawania lojalności i wykorzystywania zdolności przywódczych, jest nawet jedną z lektur w amerykańskich szkołach oficerskich. Poza czterema odsłonami Sagi o Enderze oraz Sagi Cienia, do tego świata zaliczają się jeszcze opowiadania (niektóre zebrane w tomie "Pierwsze spotkania w świecie Endera") oraz kolejne powieści: "A War of Gifts" (grudzień 2007) oraz zaplanowane "Shadows in Flight" oraz "Ender in Exile".
Z jego innych literackich dokonań najbardziej znane w naszym kraju są "Opowieści o Alvinie Stwórcy". Ponadto, Card napisał wiele powieści i opowiadań. Równie dobrze czuje się w klimatach osadzonych setki i tysiące lat w przyszłości, jak i tych umiejscowionych alternatywnych wersjach ziemskiej przeszłości.
Pisarz znany jest z dość odważnych opinii i tego, że nie boi się ich wygłaszać. Uważa się za Demokratę, ale niezadowolony z podejścia tej partii do wojny w Iraku nawoływał do głosowania na Republikanów. Jest religijny, dlatego też nie uznaje homoseksualizmu ani związków partnerskich osób tej samej płci. Sam łagodzi to stanowisko twierdząc, że chociaż potępia grzech, nadal kocha grzeszników.
Przygoda Carda z komiksem rozpoczęła się od Ultimate Iron Mana. Pisarz przyznaje, że za młodu nigdy nie był fanem komiksów o superbohaterach, a po otrzymaniu z Marvela propozycji napisania o początkach Tony'ego Starka w świecie Ultimate, długo się wahał. Po pierwsze, autor przyznaje, że pozbawiony jest zdolności obrazowania i graficznego rozplanowywania akcji, co stanowiło dla niego największą przeszkodę. Po drugie, nie znał wcześniej żadnych historii o Iron Manie. Nie rozumiał, jak jeden genialny mężczyzna może jednocześnie zajmować się projektowaniem broni, prowadzeniem firmy, balowaniem, działalnością charytatywną i paradowaniem w stroju superbohatera, więc za cel swojego podejścia do tej postaci postawił sobie wyjaśnienie, dlaczego Stark musi nosić zbroję sam, a nie zleci tego komuś innemu. Zaczął pisać o dzieciństwie Tony'ego, ponieważ wierzy, że właśnie w tym okresie człowiek jest najbardziej podatny. Pierwsza miniseria (marzec 2005 - luty 2006) została przyjęta ciepło przez fanów. Drugą miniserię (grudzień 2007 - wrzesień 2008) trapiły opóźnienia, chociaż pisarz uspokoił czytelników, że ostatni skrypt zdał w lipcu 2008.
Komiksową adaptację przygód Alvina Stwórcy, Red Prophet: The Tales Of Alvin Maker, wydano po raz pierwszy w marcu 2006. Wydawcą jest Dabel Brothers Productions, a seria jako miesięcznik ukazuje się nadal.
Kolejnym komiksowym projektem Carda była graficzna adaptacja jego powieści Wyrms (Glizdawce). Sześcioodcinkowa miniseria, napisana wspólnie przez Carda i Jake'a Blacka, ukazywała się od kwietnia 2006 do grudnia 2007 nakładem Marvela.
W kwietniu 2008 poinformowano, że Marvel zaadaptuje najpopularniejszą książkę Carda - "Grę Endera". Pisarz podszedł do projektu bardzo entuzjastycznie. Za skrypt odpowiadać będzie Christopher Yost, a za rysunki Pasqual Ferry, z którym Card miał okazję współpracować przy drugiej miniserii Ultimate Iron Man. Zgodności pomiędzy komiksem a materiałem źródłowym pilnować będzie Jake Black.
Wszystkie projekty wykonane na potrzeby komiksowej miniserii mają zostać wykorzystane przy pracach nad pełnometrażową adaptacją. Pisarz zmęczony jest podejściem decydentów z Hollywood i liczy na to, że komiks pokaże im, jak należy przenieść jego książkę na graficzne medium. Wg planów pierwszy numer ma ujrzeć światło dzienne w październiku 2008. Na karty komiksu przeniesione mają zostać nie tylko wydarzenia z "Gry Endera", ale też "Cienia Endera" i opowiadań umiejscowionych w tym uniwersum. Nie dziwi więc, że umowa pomiędzy Cardem a Domem Pomysłów przypomina tę zawartą przez Stephena Kinga, która na przestrzeni kilku lat przewiduje wydanie kilkudziesięciu numerów.

Opracował: Hotaru
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.