Avalon » Crossover/Events » Ages of Apocalypse

Ages of Apocalypse

Typ: wewnętrzny
Start: 2000-01-05
Liczba zeszytów: 5
Wstęp:
Ponieważ plan Apocalypse'a, by przejąć ciało Nathana Grey nie powiódł się i został połączony z Cyclopsem, postanowił zmienić strategię. Wciąż potrzebuje energii Dwunastu, by całkowicie przejąć kontrolę, więc używa swoich nowych zdolności, by pozornie odkształcić rzeczywistość zebranych, zmuszając ich w ten sposób do korzystania z mocy, by naładować swoją maszynerię. Tym razem jest bliski sukcesu, lecz Cyclops wciąż opiera się jego dominacji, krzyżując plany Apocalypse'a, gdzie tylko może. Jednak nikt poza Jean nie wierzy, że osobowość jej męża przetrwała w ciele Cyclopalypse'a.
Występuja:
Postacie pierwszoplanowe:
* Beast, Colossus, Gambit, Iceman, Marrow, Phoenix [IV], Rogue, Storm, Wolverine, Professor Charles Xavier (członkowie X-Men)
* Polaris, Sunfire (byli X-Men)
* Cable
* Nate Grey
* Fiz - Skrull-mutant
* Magneto
* Living Monolith
* Cyclopalypse

Postacie, pojawiające się w zniekształconych rzeczywistościach:
* Cecilia Reyes, Siphon, Wolverine (członkowie X-Men)
* Cannonball, Warpath (członkowie X-Force)
* M, Synch (członkowie Generation X)
* Banshee, Captain Britain, Colossus, Mastermind II, Nightcrawler, Shadowcat (członkowie Excalibur)
* Ghost Rider, Hulk, Spiderman, Wolverine (członkowie Fantastic Four)
* Silver Surfer, Thor, Vision (byli Avengers)
* Ahab / Famine, Caliban / Pestilence, Deathbird / War, Eric the Red / Death (Jeźdźcy Apokalipsy)

Postacie drugoplanowe :
Aliya Dayspring, Anya and Marti (wnuki Colossusa i Shadowcat), Betty Banner / Harpy, E'tha (nauczyciel), Stacey Kramer, Moira MacTaggert, Mary Jane Watson Parker, May Parker (córka Petera i Mary Jane)

Przeciwnicy:
Annihilus, Blastaar, Doom robot, Sentinels, Tooth, Arnim Zola
Komiksy
Streszczenie:

Ciąg dalszy z: Apocalypse: The Twelve
W pierwszej ze zmienionych rzeczywistości, Apocalypse cofa X-Men do początków działalności grupy. Jesteśmy świadkami przybycia Jean Grey do Szkoły Dla Młodych Talentów Xaviera. Zapoznaje się ze swoimi nowymi kolegami, którymi są: Beast, Gambit, Iceman i Storm, jednak cały czas ma uczucie, że coś tu jest nie tak. Cerebro informuje o wykryciu aktywności mutantów, którymi okazują się być Magneto i Polaris, próbujący opanować bazę wojskową w Cape Citadel. Przeciwnicy wycofują się szybko, pozostawiając tylko groźby. Później, na swojej asteroidzie, Magnus omawia plany na przyszłość, kiedy zjawia się Sunfire z wiadomością o wykryciu nowego mutanta. Tą samą wiadomość Cerebro przekazuje X-Men, którzy zaraz udają się we wskazane miejsce - do cyrku o nazwie "Monolith". Znajdują tam Colossusa, który występuje jako siłacz. Kiedy próbują przekonać go, by dołączył do X-Men, zjawia się Magneto i jego Brotherhood. Zanim zacznie się walka, ktoś z boku odwraca uwagę Jean. To Scott, który właśnie jest ścigany przez wściekły tłum i prosi o pomoc. Jean rusza mu na ratunek, a już po chwili wyznają sobie miłość. Nagle, Scott zmienia się w Cyclopalypse'a, a wszyscy obecni atakują go, nie wiedząc, że tylko mu w ten sposób pomagają. W pewnym momencie zaczynają sobie przypominać o rzeczywistym świecie i zaprzestają walki. Cyclopalypse znika i wszystko wraca do normy - znowu znajdują się w zbiornikach maszyny Apocalypse'a. Jean przekonuje innych, że Scott próbował ją ostrzec, ale Xavier nie wierzy jej, więc wpada w złość.

Drugi epizod skupia się na Cable'u, który prowadzi grupę rebeliantów przeciwko władzy Faraona, który odbudował potęgę Egiptu i opanował połowę Ziemi. Najpierw pokonuje niewielki oddział wojska, atakujący ich obóz, a następnie planuje decydujące uderzenie, w czym pomagają mu Aliya i Profesor X. Wkrótce przybywa grupa zwiadowcza w składzie: Cannonball, Warpath, M i Synch, która poprzedza nadejście sojuszniczej armii, dowodzonej przez Sunfire, Storm i Magneto. Decydują się zaatakować natychmiast. Cable i Aliya udają się na rekonesans do pałacu Faraona, lecz po drodze on ma wrażenie, że coś tu nie jest tak, jak być powinno. Ona uznaje to za wątpliwości co do ich związku i wyznaje mu miłość. Wkrótce rusza ofensywa. Oddział Icemana rozbija straże, dzięki czemu Cable, Storm, Sunfire, Magneto i Aliya dostają się do komnaty Faraona. Władcą okazuje się być Living Monolith, a za jego tronem stoi Cyclopalypse. Wiedzieli oni o ataku i zastawili pułapkę. Gdy zewsząd pojawiają się żołnierze, Cable i reszta atakują Monolitha. Rozpoczyna się bitwa, lecz wkrótce Nathan przypomina sobie o wszystkim i wzywa partnerów do zaprzestania walki. Po chwili budzi się w zbiorniku maszyny Apocalypse'a i płacze, wspominając Aliyę, którą ponownie stracił.

W kolejnej rzeczywistości, Wolverine, Spider-Man, Ghost Rider i Hulk stanowią nową Fantastic Four. Próbują poradzić sobie z żoną Bannera - Harpy, która wciąż atakuje ludzi, więc decydują się zamknąć ją w Strefie Negatywnej, do czasu, aż znajdą rozwiązanie. Po drugiej stronie portalu oczekują ich jednak Annihilus i Blastaar. Spider-Man zajmuje się ochroną swojej córki, podczas gdy Wolverine staje do walki z Blastaarem. Jeden z jego promieni trafia Hulka, który wypuszcza Harpy i wpada we wściekłość. Ciosem posyła Blastaara z powrotem do portalu, a następnie pomaga reszcie pokonać Annihilusa i Harpy. Banner i Parker wracają do pracy nad lekarstwem, podczas gdy Ghost Rider opuszcza siedzibę grupy i zostaje zaatakowany. Wkrótce, ktoś wzywa Fantastic Four na pomoc. Wolverine zostawia swoją dziewczynę i biegnie na wezwanie, by dowiedzieć się, że Dr. Doom, którego od dawna uważali za martwego, zabił prezydenta Kelly'ego i przejął Biały Dom. Nagle pojawia się grupa Doombotów, ale Hulk szybko je pokonuje. Grupa postanawia udać się do Waszyngtonu, mimo nieobecności Ghost Ridera Po drodze ich samolot zostaje zestrzelony i muszą stawić czoła kolejnym robotom, ale w końcu docierają do Waszyngtonu. W Białym Domu znajdują Ghost Ridera, przywiązanego do wielkiej bomby Dooma. Hulk atakuje przeciwnika, a Wolverine uwalnia partnera, uruchamiając tym samym odliczanie, lecz Banner rozwiązuje problem, posyłając bombę na orbitę. Gdy zdejmują maskę Dooma, okazuje się, że on również jest robotem, a na dodatek także bombą, zbudowaną przez innego fanatyka - Arnima Zolę. Wolverine niszczy jego szklaną maskę, przez co Zola nie może uciec przed wybuchem. Biały Dom został zniszczony, ale Ameryka ma nowego prezydenta - Graydona Creeda.

X-Men Unlimited przenosi nas w przyszłość, w której X-Men, na Księżycu, stawiają czoła armii Shi'Ar, atakującej Ziemię. Pokonują setki żołnierzy, ale wtedy zjawiają się Jeźdźcy Apokalipsy w składzie: Eric The Red, Ahab, Caliban i Deathbird. Połowa grupy staje przeciwko X-Men, podczas gry reszta atakuje ambulatorium. Rannym z pomocą przychodzą członkowie Excalibur. Podczas gdy Wolverine toczy pojedynek z Death, Banshee niszczy sporą część floty inwazyjnej, lecz po tym wyczynie opada z sił. Wkrótce, obie grupy zostają zepchnięte do ambulatorium i otoczone. Niespodziewanie, z odsieczą przychodzi Profesor X, prowadząc grupę mutantów Skrullów. Xavier atakuje Deathbird za to, że kazała zamordować Lilandrę, a Wolverine rozprawia się z Erickiem. Kiedy Ahab strzela do Kitty, Caliban zmienia strony i atakuje go, lecz zostaje zabity przez Deathbird. W ostatnim rzucie, Jean i Mastermind tworzą iluzję powrotu Dark Phoenix, która sprawia, że dowódcy floty wydają rozkaz odwrotu, a ich śladem podążają też Jeźdźcy. Chociaż wygrali tylko jedną bitwę, X-Men i Excalibur wierzą, że mogą wygrać także w tej wojnie.

W ostatniej próbie, Apocalypse ponownie sięga w przyszłość. Widzimy, jak nauczycielka z obcej rasy, E'tha, przedstawia swojej klasie historię X-Men. W tym czasie ląduje statek kosmiczny, z którego wysiadają Profesor X, Storm i Colossus. Ich przybycie uświetniają uroczystości na wielką skalę, którym towarzyszom wspomnienia poszczególnych członków grupy. Przybywa także Magneto ze swoim Brotherhood. Niestety, Xavier ogłasza, że powrócił na ziemię, ponieważ chce umrzeć w domu. Storm udaje się do Jean, prosząc ją, by porozmawiała z Charlesem, gdyż nie widzieli się odkąd Scott poświęcił życie w walce z Apocalypsem. Tajemniczy osobnik informuje ich, że istnieje maszyna, która może uratować życie Profesora, ale do uruchomienia jej potrzeba energii mutantów. Gdy X-men uruchamiają maszynerię, Cyclopalypse uwalnia się i przywraca ich do rzeczywistości, gdyż pozyskał dość energii i zamierza dokończyć proces przejmowania ciała Cyclopsa. Proces zostaje jednak zakłócony przez wybuch i więźniowie uwalniają się. Podczas walki, Cable próbuje zabić Cyclopalypse'a, ale Jean powstrzymuje go, wierząc w możliwość uratowania Scotta. Cyclopalypse i Monolith teleportują się w nieznane. Po powrocie do posiadłości, Xavier zastanawia się, jak ostatnie wydarzenia wpłyną na Jean, ona sama natomiast decyduje się opuścić Instytut.

[Reperkusje]
Ponieważ crossover to jest właściwie podrozdziałem The Twelve i rozgrywa się całkowicie w wyobraźni bohaterów, nie ma bezpośredniego wpływu na bieg właściwej rzeczywistości. W głównej linii czasowej nie pojawiły się dotąd żadne odniesienia do wydarzeń przedstawionych w Ages Of Apocalypse.

przygotował: Gil Galad
z wykorzystaniem materiałów uncannyxmen.net

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.