Avalon » Encyklopedia

Encyklopedia Marvela

Casket of Ancient Winters

Artefakt pochodzenia asgardiańskiego - skrzynia, która po otwarciu uwalnia mistyczny chłód krainy Niflheim. Ostatnio widziana w posiadłości Avengers.

Celestials

To rasa gigantycznych kosmicznych istot posiadających boskie moce. Celestials w przeszłości byli na Ziemi cztery razy i mają przyjść po raz piąty, aby ostatecznie określić, czy ludzkość jest godna przetrwać (Kosmici postępują tak też z innymi planetami). Pierwszy z odwiedzających naszą planetę przybył i usunął część planety, co uśmierciło dinozaury. Z tego kawałka uformował Księżyc i umieścił na nim Watchera, który miał zapisywać historię Ziemi. Celestials także oddzielili część istot, które miały stać się homo sapiens i zmodyfikowali je genetycznie dając im nadludzkie zdolności. W ten sposób stworzyli buntowniczych Deviants oraz bardziej posłusznych Eternals of Earth. Podczas kolejnych trzech "wizyt" Celestials zniszczyli Lemurię - miasto Deviants -, zmusili swe "dzieci", aby przestali kontaktować się z ludźmi, którzy uważali ich za bogów. Czwarty raz przybyli, by przyjąć grupę "Młodych Bogów" co miało być świadectwem na ewolucyjny rozwój ludzkości. Celestials są odpowiedzialni za skonstruowanie Statku, który przez długi czas służył jako siedziba Apocalyse'a, a następnie X-Factor. Gigantyczni kosmici interweniowali także u Franklina Richardsa, chłopiec miał zniszczyć nasz świat lub ten, który stworzył, aby ocalić bohaterów, którzy poświęcili się, żeby pokonać Onslaughta.

Cerebro

To wysoce zaawansowany system komputerowy, którego zadaniem było lokalizowanie mutantów na całym świecie. Korzystając z Cerebro Profesor X rekrutował pierwsze dwie drużyny X-Men oraz oryginalnych New Mutants. Pierwotnie funkcja lokalizowania mutantów mogła być wykorzystywana tylko przez telepatę, jednak Kitty Pryde zmodyfikowała sprzęt tak, aby każdy mógł z niego korzystać. Cerebro był także wykorzystywany jako przenośne, mieszczące się w dłoni jednostki, które mogły być zaprogramowany, aby śledzić charakterystyczne częstotliwości wyszukane przez jednostkę centralną w posiadłości. Przez jakiś czas na Wyspie Muir także znajdował się system Cerebro, lecz został przeniesiony do siedziby X-Men, po tym jak całe wyposażenie Szkoły Xaviera zostało skonfiskowane przez Operation: Zero Tolerance. Cerebro z posiadłości uzyskał świadomość dzięki nanotechnologii Bastiona i rozpoczął systematyczne katalogowanie wszystkich mutantów na Ziemi. Jego plany zostały pokrzyżowane przez X-Men. Przez jakiś czas używano Cerebro, lecz niedawno został on zastąpiony przez swoją potężniejszą "siostrę", Cerebrę.

Cloak of Levitation (Płaszcz Lewitacji)

Nieodłączny atrybut Doctora Strange - czerwono-złota peleryna, umożliwiająca lewitację, o charakterystycznym kołnierzu, która często zachowuje się, jakby była świadomą istotą.

Cosmic Awareness (Kosmiczna Świadomość)

Stan poszerzonej świadomości, objawiający się uczuciem jedności z Wszechświatem, który pozwala na intuicyjne odczuwanie bodźców pozazmysłowych i zdobywanie wiedzy o wydarzeniach odległych. Często jest wynikiem kontaktu z bytem abstrakcyjnym.

Cosmic Cube

Urządzenie skupiające energię kosmiczną w taki sposób, aby umożliwić posiadaczowi kształtowanie rzeczywistości myślą lub podróżowanie między wymiarami. Pierwszą Cosmic Cube stworzyli Skrullowie tysiące lat temu (patrz: Shaper of The Worlds), obecnie kostka stworzona przez AIM jest w posiadaniu Red Skulla.

Cosmic Power (lub Power cosmic)

Szczególny rodzaj energii, pozyskiwany bezpośrednio z esencji Wszechświata, którym posługują się zaawansowane technologicznie rasy oraz istoty związane z kosmiczną esencją, takie jak Galactus i jego Heroldowie.

Crimson Dawn ("Karmazynowy Świt")

Magiczne źródło energii istniejące w innym wymiarze. Podobno stanowi siłę napędową świata, lecz ma swoją mroczną stronę. Gdy Psylocke została śmiertelnie raniona przez Sabretootha, Archangel, Wolverine, Gomurr oraz Dr. Strange wyruszyli do Crimson Dawn, aby odnaleźć coś, co mogłoby ją uratować. Później, obrońca tego wymiaru, Tar, został pokonany przez Kuragari'ego. Nowy władca zapragnął żony, miała stać się nią Psylocke. Kuragari na szczęście został pokonany przez Betsy i Archangela, a pieczę nad Crimson Dawn przejął Gomurr. W przeszłości z pomocy Świtu skorzystała także Spiral.

Cybernetyka

Nauka zajmująca się zagadnieniami sterowania systemami, tak samo mechanicznymi, jak i biologicznymi. Często utożsamiana z bioniką.

Cyborg (cybernetyczny organizm)

Istota żywa, połączona z elementami mechanicznymi (na przykład, posiadająca elementy bioniczne), bądź elektronicznymi na poziomie układu nerwowego lub w bardziej zaawansowanych przypadkach - molekularnym.
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.