Avalon » Encyklopedia

Encyklopedia Marvela

M-Day

Dzień w którym ponad 90% populacji mutantów zostało pozbawione Genu X za sprawą zmieniających rzeczywistość zdolności Wandy Maximoff (Scarlet Witch). M-Day był bezpośrednim efektem crossoveru House Of M, jednak zdecydowana większość populacji świata Marvela nie jest świadowa tego faktu i wiele osób oraz organizacji próbuje rozwikłać zagadkę 'zniknięcia' mutantów na własną rękę.

M'Kraan Crystal ("Kryształ M'Kraan")

Gigantyczny czerwony kryształ zawierający galaktykę neutronową jest znany także jako "Koniec Wszechrzeczy". Jest połączony ze strukturą rzeczywistości oraz stanowi nexus dla innych rzeczywistości. Kryształu strzeże Jahf, niezwykle silny karzeł oraz Modt, gigantyczny robot tysiąc razy od niego potężniejszy. Według strażników, jeśli oni dwaj zostaną pokonani, to za każdym razem ich miejsce zajmie jeszcze potężniejsza istota.

Madripoor

Wyspa u wybrzeży Azji, gdzie wszystko się może zdarzyć. Madripoor to ulubiona kryjówka Wolverine'a. Różnice kulturowe podzieliły wyspę na bardziej ekskluzywne i zaawansowane technologicznie "Hightown" oraz biedniejsze "Lowtown". Logan, korzystając z pseudonimu "Patch", oczywiście woli przesiadywać w biedniejszej dzielnicy. Do niedawna Madripooorem rządził książę, lecz na jego miejsce zajęła Viper. Niedawno wyspa była świadkiem inwazji z innego wymiaru. Na terenie Madripooru zaczęła materializować się gigantyczna wieża, z której wysypywały się tysiące jednostek inwazyjnych Khana. Rozprzestrzenieniu się inwazji oraz zajęciu całej Ziemi na szczęście zapobiegła grupa X-Men pod dowództwem Storm.

Massachusetts Academy ("Akademia Massachusetts")

Teren szkoleniowy nieżyjących Hellions, przez pewien czas Szkoła Xaviera dla Uzdolnionej Młodzieży oraz dawna baza Generation X. Akademia należy do Emmy Frost i gdy członkowie Gen X uczyli się w niej, była filią Instytutu Xaviera.

Muir Island ("Wyspa Muir")

Mała wysepka u wybrzeży Szkocji, której właścicielką była Moira Mactaggert. Tutaj znajdowało się Centrum Badań Genetycznych, które przodowało w badaniach nad zjawiskiem mutacji. Wyspa była także niemym świadkiem bitw z Proteuszem oraz z Shadow Kingiem, przez którego pół wyspy uległo zniszczeniu. Tutaj przez pewien czas stacjonowali członkowie Excalibur. Centrum prowadziło badania nad Wirusem Spuścizny, gdy zostało wysadzone przez Mystique i Brotherhood ("Bractwo') podczas bitwy, w której śmiertelnie raniona została Moira MacTaggert.

Murderworld

Obłąkana wersja parku rozrywki prowadzona przez Arcade'a, który wynajmował go jako śmiertelną pułapkę oraz salę tortur. Murderworld miał wiele podziemnych poziomów i był zaopatrzony w niemal nieskończoną ilość robotów wyglądających i zachowujących się identycznie, jak przeróżni bohaterzy oraz złoczyńcy. X-Force zajęło oryginalny Murderworld, gdy Arcade opracował wersję mobilną i ruszył z nią w trasę. Podopieczni Cable'a nie cieszyli się długo z nowej bazy, gdyż stary właściciel pozostawił bomby, jako prezent dla nowych "lokatorów". Wybuch kompletnie zniszczył kompleks.

Mutates ("Muty")

Muty to mutanci, obywatele Genoshy, którzy zostali aresztowani i w świetle genoshańskiego prawa poddani specjalnej procedurze. Najpierw wykonywano telepatyczny skan, który poprzedzało wyczyszczenie pamięci i uwarunkowanie behawioralne, to sprawiało, że muty były spokojne i podporządkowane. Muty były genetycznie warunkowane przez Genengineera, który modyfikował ich zdolności tak, aby były przydatne dla społeczeństwa. Ich ciało scalano ze specjalnym kombinezonem, którego nie dało się usunąć, który zapobiegał rozmnażaniu. Ludzie przeważnie źle traktowali muty, które na domiar złego były przetrzymywane w obozach koncentracyjnych. Gdy X-Men pokonali Hodge'a w Genoshy wybuchła wojna domowa pomiędzy ludźmi i ich niedawnymi niewolnikami. Wiele mutów zginęło zarażone błyskawicznie działającym Wirusem Spuścizny. Gdy uwolniono lekarstwo populacja mutów stanęła za Magneto, co sprawiło, że dowodził jedną z najpotężniejszych armii świata. Interwencja X-Men sprawiła, że Magnus ze względów zdrowotnych musiał odłożyć planowaną wojnę. Prawdopodobnie cała populacja mutów uległa anihilacji podczas ataku Mega-Sentineli, który zniszczył Genoshę.
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.